Aksaray OSB

Aksaray OSB

 

5084 SAYILI YATIRIMLARIN VE İSTİHDAMIN TEŞVİKİ KANUNU SONRASI AKSARAY OSB

 

5084 Sayılı Yatırımların ve istihdamın teşviki kanunun amacı; sigorta primi ve vergi teşvikleri sağlamak, enerji desteği sağlamak ve yatırımlara bedelsiz arsa ve arazi temin etmek suretiyle yatırımları ve istihdam imkanlarını artırmaktır. Bu yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte bölgemize olan yatırım taleplerinde büyük artışlar sağlanmıştır.

Bu kanundan faydalanarak yatırım yapmak isteyen 141 adet yatırımcı kişi veya kuruluş resmi olarak başvuru yapmıştır.

    Yapılan başvurular Yönetim Kurulumuzca titizlikle incelenerek; en çok istihdam sağlayan, çevreye zararlı etkisi olmayan ve ülke ekonomisine katma değeri en yüksek olacak yatırımlar tercih edilmek suretiyle; yapılan 141başvurudan 113 kişi yada firmaya arsa tahsisi yapılmıştır, yapılan bu tahsislerden 49 kişi yada firma şartlara uymadığından iptal edilmiştir, kalan 28 kişi yada firmanın başvuruları da mevcut OSB deki kısıtlı arsa imkanları ve başvuru sahiplerinin faaliyet konularının mevcut OSB’ de faaliyette olan firmaların çalışma şartlarını olumsuz etkileyeceği düşüncesiyle 2. OSB’ de değerlendirilmek üzere incelemeye alınmıştır.

    Özellikle 5084 sayılı yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte bölgemizde yapılmış olan fakat üretime geçmekte zorlanan fabrikalar; yasadan faydalanmak isteyen yatırımcılar tarafından kiralanarak hemen faaliyete geçirilmiştir.

Ayrıca özellikle şehir dışındaki yatırımcıların Aksaray’ a ilgisi devam etmekte fax, e-mail ve telefonla bilgi alan firmaların resmi taleplerinin de OSB’ ye ulaşmasıyla birlikte mevcut OSB’ nin doluluk oranı % 100 lere ulaşacaktır.

 

 

   

 

 

5084 Sayılı Yatırımların ve istihdamın teşviki kanunu kapsamında başvurular

 

Yatırım Yapmak için Başvuran Yatırımcı Sayısı                  : 141

Tahsisi Yapılan Yatırımcı Sayısı                                      : 64

Tahsisi İptal Edilen Yatırımcı Sayısı                                : 49

OSB Tevsi Alanında Değerlendirilecek Yatırımcı Sayısı        : 28

Kaynak:http://www.aksaray.gov.tr

1002.jpg